Calvin Klein - historia sukcesu marki
Calvin Klein - historia sukcesu marki

Markę Calvin Klein zna niemal każdy. Choć większość osób kojarzy ją z bielizną, to projekty zachwycają miliony ludzi na świecie. Kim jest założyciel firmy Calvin Klein i jak osiągnął tak ogromny sukces?

 

Kim jest Calvin Klein?

Calvin Klein urodził się 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku. Wychował się na Bronksie, jego ojciec prowadził sklep spożywczy, a mama zajmowała się domem. Babcia Calvina odgrywała w jego życiu znaczącą rolę, ponieważ była szwaczką i to dzięki niej zaczął interesować się modą. Rodzice wspierali młodego projektanta i zachęcali do dalszej nauki w tym kierunku. Chcieli, aby rozwijaj swój krawiecki talent.

 

Początek kariery

Pierwszą szkolą związaną z projektowaniem, do której uczęszczał Klein była High School of Art and Design na Manhattanie, a kolejną Fashion Institute of Technology. Drugiej z nich nie udało mu się dokończyć. Początkowo pracował na stażu u właściciela modowego przedsiębiorstwa Dona Millsteina. Zajmował się tam głównie szkicowaniem sylwetek z paryskich pokazów mody, które następnie wykorzystywano do produkcji płaszczy oraz garniturów. Ostatecznie jednak porzucił pracę w tym przedsiębiorstwie ze względu na brak podwyżki i przez kolejne 5 lat projektował w innych sklepach w Nowym Jorku.

Dzięki wsparciu finansowemu, które otrzymał od swojego przyjaciela z dzieciństwa, Calvin mógł w 1968 roku założyć własną firmę pod nazwą Calvin Klein Ltd. Barry Schwartz, który pomógł Kleinowi, został później jego wspólnikiem. Na początku młody projektant skupił się na stworzeniu minimalistycznego płaszcza, który bardzo spodobał się kupcowi domu handlowego Bonwit Teller. Nabywca zachwycony pracami i stylem Calvina złożył u niego zamówienie na 50 tys. dolarów. Suma ta była tak duża, że przekraczała czterokrotnie kapitał firmy Kleina.

 

Otwarcie drzwi do świata mody

Marka Calvin Klein podbiła serca klientów. Na rynku regularnie zaczęły pojawiać się jego kolekcje, a w latach 70-tych reklamy w telewizji. W tamtym czasie pojawiła się kultowa bielizna. Po zaprezentowaniu kolekcji został okrzyknięty kolejnym Yves’em Saint Laurentem i mówił już o nim cały Nowy Jork.

Kim był Yves Saint Laurent? Przeczytaj: Yves Saint Laurent - nieśmiały, ale odważny

W 1973 roku, jako najmłodszy projektant Calvin Klein zdobył nagrodę Coty American Fashion Critic’s Award.

 

„Nie zastanawiam się nad sukcesem. Może to jeden z powodów, dlaczego odnoszę sukces.”

-Calvin Klein

 

Ciężki okres w życiu projektanta

Rozpad małżeństwa z Jayne Centre Klein spowodował długo nieustający wir imprezowania. Jednak najcięższym przeżyciem artysty było porwanie jego ukochanej córki, która po czasie szczęśliwie wróciła do domu. Wydarzenie te wywarło na projektancie ogromną traumę i ze względu na to przestał pojawiać się w mediach i stronił od rozgłosu.

 

Wielki powrót 

Na początku lat 80-tych kolekcja, którą zaprezentował Klein odniosła ogromny sukces, ale również wywołała niemały skandal. 15 letnia wówczas Brooke Shields prezentująca jeansy pod marką Kleina, mówiła „Chcesz wiedzieć, co jest między mną a moimi Calvinami? Nic”. Reklama tak spodobała się widzom, że jeansy sprzedały się w zaledwie tydzień od premiery w ponad 200 tysiącach egzemplarzy. Wtedy projektant stwierdził, że seksem może sprzedać wszystko.

W 1986 roku Calvin Klein ożenił się z Kelly Rector, a niedługo później trafił na odwyk z powodu uzależnienia od Valium i alkoholu. Ich miłość niestety nie wygrała z używkami i w 2006 toku para wzięła rozwód.

W 2010 roku, Calvin zaczął spotykać się z 23 letnim modelem, Nicholasem Gruberem. Dwuletni romans zakończył się w kwietniu 2012 roku, po tym kiedy Gruber zapisał się na odwyk, dzień po aresztowaniu za posiadanie narkotyków.

 

Projektant w tym roku obchodzi swoje 82 urodziny i nie jest już właścicielem swojej marki. W 2002 roku całość udziałów Kleina odkupił Phillips-Van Heusen.

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Sprawdź nas również na instagramie https://www.instagram.com/lakardi.pl/

I TikToku https://www.tiktok.com/@lakardi.pl/

Codziennie wrzucamy filmiki oraz zdjęcia związane z LAKARDI, informujemy o dostawach, konkursach i promocjach! Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl