Luis Vuitton - historia francuskiego domu mody
Luis Vuitton - historia francuskiego domu mody

Młody rzemieślnik stał się sławny dzięki tworzeniu kufrów. Jak potoczyła się historia najbardziej znanej marki na świecie? Dowiedz się kim był Louis Vuitton i jak powstały jego kufry. 

 

Louis Vuitton urodził się w 1821 roku w Anchy, na wschodzie Francji. Ojciec Louisa był rolnikiem, a matka modystką. Kiedy Louis skończył 10 lat, zmarła jego mama, a ojciec ponownie wziął ślub z inną kobietą. W wieku 14 lat stwierdził, że musi zmienić swoje życie, zaczął od podróży do Paryża, Po drodze podejmował się różnych prac, aż w końcu, po 2 latach dotarł do stolicy. Pierwszą pracą, którą dostał Paryżu było terminowanie w warsztacie produkcji kufrów Monsieur Maréchal. Pracował tam aż 17 lat, zyskując reputację jednego z najlepszych rzemieślników.

Szczęście uśmiechnęło się do Louisa w 1852 roku, kiedy Napoleon III został cesarzem Francji. Zachwycona jego pracą żona cesarza, Eugenie de Montijo zatrudniła Vuittona jako swojego osobistego wytwórcę kufrów. Dzięki tej pracy mógł niewiele później otworzyć swój własny warsztat. Wtedy jego nazwisko stało się sławne.

 

Louis Vuitton - praca w warsztacie

Otwierając warsztat, Louis od razu wiedział, że będzie tworzył w nim swoje własne projekty i kreacje. Zastapił naturalną skórę płótnem, ponieważ jest ono zdecydowanie trwalsze oraz wodoodporne.

W 1858 roku wprowadził do kolekcji prostokątne kufry, dzięki którym jego firma zyskała jeszcze większą popularność. Ponadczasowy styl i niezwykła wygoda (kufry można było ustawiać jeden na drugim, czego nie dało się zrobić w przypadku kufrów z zaokrąglonym dnem) sprawiły,że na rynku zaczęły pojawiać się plagiaty. Vuitton musiał temu jakoś zaradzić. Pierwszym pomysłem na zatrzymanie tworzenia podróbek przez inne firmy było zastosowanie w projektach beżowych i brązowych pasków. Niestety pomysł nie był doskonały, ponieważ nadal można było znaleźć identyczne kufry tworzone przez inne marki.

 

Interesuje Cię temat projektantów mody? Przeczytaj koniecznie wpis o królu krawiectwa: Cristóbal Balenciaga - Czyli Picasso świata mody

 

Następca mistrza - kim był Georges Vuitton?

Starzejący się projektant znalazł następcę, aby po jego śmiercią ktoś godny mógł zarządzać firmą. Postawił na swojego syna, Georgesa. To właśnie on zastapił paski słynnym wzorem szachownicy „Damier Canvas” oraz zastrzegł logo z napisem „marque L. Vuitton déposée”. Miało to zapobiec plagiatem, paradoksalnie jednak znany wszystkim logotyp Louis Vuitton był i jest nadal najczęściej podrabianym motywem na świecie. 

W 1892 roku, po śmierci Louisa Vuittona, Gorges doskonale radził sobie z utrzymaniem statusu marki i rozwijaniem firmy. Wprowadził innowacyjne zamki do kufrów i pokazał markę całemu światu. W 1914 roku otworzył największy salon na Polach Elizejskivh w Paryżu. Gdy w 1936 roku zmarł, stery przejął jego syn Gaston Vuitton.

 

Torebki Louis Vuitton - kiedy powstały?

Ciągły rozwój marki sprawił, że na rynek zaczęły wychodzić nowe torebki i akcesoria. Pierwszą torbą była torba podróżnicza Keepall z 1930 roku, kolejnym popularnym i jednym z pierwszych modeli była torebka Speedy, która weszła do sprzedaży w 1932 roku. To właśnie torebka Speedy była pierwszym modelem przeznaczonym do użytku codziennego. Kolejnym etapem rozwoju marki było wprowadzenie do sprzedaży portmonetek i portfeli.

Gaston Vuitton zmarł w 1987 roku, a firmę przejął jego zięć, Henry Racamier, który kontynuował pracę nad słynną marką.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się kim był Marc Jacobs i co miał wspólnego z domem mody Louis Vuitton koniecznie przeczytaj wpis: Marc Jacobs - amerykański projektant mody

_________________________________________________________________________________________________________________

 

Sprawdź nas również na instagramie https://www.instagram.com/lakardi.pl/

I TikToku https://www.tiktok.com/@lakardi.pl/

Codziennie wrzucamy filmiki oraz zdjęcia związane z LAKARDI, informujemy o dostawach, konkursach i promocjach! Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl