Marc Jacobs - amerykański projektant mody
Marc Jacobs - amerykański projektant mody

Eklektyczne i zmienne kolekcje, kreowanie nowych trendów - to właśnie Marc Jacobs. Czy został nowym Calvinem Kleinem, jak mawiała jego babcia? Przeczytaj i sprawdź. 

 

Marc Jacobs - dzieciństwo projektanta

Marc Jacobs urodził się 9 kwietnia 1963 roku w Nowym Jorku. Rodzina Marca należała do społeczności żydowskiej lecz jego najbliżsi nie wyznawali zasad wspomnianej religii. W wieku 7 lat niespodziewanie stracił ukochanego ojca. Sytuacja ta spowodowała, że Marc musiał dojrzeć znacznie szybciej niż jego rówieśnicy. Matka chłopca po śmierci męża zdążyła jeszcze 3 razy wyjść za mąż. Zajmując się nowymi kochankami, nie miała czasu dla syna. Marc w bardzo młodym wieku zaczął uczęszczać na terapię, ponieważ nie mógł sobie poradzić ze śmiercią ojca i narastającymi negatywnymi emocjami związanymi z odrzuceniem przez matkę i ogromnym żalem do niej.

Zmęczonym ciągłymi zmianami miejsca zamieszkania i miłosnym życiem swojej matki, postanowił zamieszkać z babcią. Mieszkał z nią do 19 roku życia, w pięknym apartamencie w pobliżu Central Parku. Babcia (od strony ojca) zapewniła mu dom, którego od zawsze pragnął. Został otoczony opieką i wyrozumiałością, której tak bardzo potrzebował, przede wszystkim ze względu na swoją orientację i zainteresowanie modą. Babcia była dla Marca ogromnym wsparciem. Zawsze powtarzała, że będzie kolejnym Calvinem Kleinem. Nie pomyliła się.

 

Kim był Guccio Gucci - przeczytaj wpis o słynnej rodzinie Gucci tutaj

 

Pierwsze kroki do zostania projektantem

Szkoły, do których uczęszczał Marc Jacobs to Teaneck High School i High School od Art and Design, następnie zapisał się na studia do Parsons School of Design w Nowym Jorku. Na studiach zdobył aż 3 nagrody:

1. Tytuł Studenta Projektowania Roku

2. Perry Ellis Gold Thimble Award

3. Chester Gold Thimble

Pokaz dyplomowy młodego projektanta przyniósł sukces. Dzięki niemu kolekcja trafiła do sprzedaży w butiku z awangardową odzieżą Charivari, gdzie niegdyś Marc pracował jako magazynier. Zaprojektował dla wyżej wspomnianej marki jeszcze dwie bardzo dobrze zrecenzowane kolekcje. Dwa lata później firma Charivari zawiesiła działalność. Marc jednak nie przejął się tym, ponieważ miał już plany na najbliższą przyszłość.

Studiując w Person School zaprojektował i sprzedał swoją pierwszą linię ręcznie robionych swetrów, która przyniosła mu bardzo duży sukces. Dzięki znajomosci z Robertem Duffy zaprojektował kolekcję dla Reuben Thomas. W połowie lat 80tych, Marc i Robert postanowili połączyć siły i stworzyć markę Jacobs Duffy Design, która istnieje do dzisiaj.

W 1994 roku Marc Jacobs wyprodukował swoją pierwsza kolekcję odzieży męskiej, co było niemałym zaskoczeniem, ponieważ projektant najchętniej tworzył i nadal tworzy rzeczy dla kobiet.

 

„Zawsze znajduję piękno w rzeczach, które są trochę dziwne albo ułomne – są dużo bardziej intrygujące”

- Marc Jacobs

 

Zawodowy triumf czy prywatna porażka? - praca dla Louisa Vuittona

Trzy lata później, w 1997 roku został dyrektorem kreatywnym Louisa Vuittona i tam stworzył pierwszą linię odzieży. Praca dla Louisa Vuittona przyniosła mu wiele korzyści, dzięki temu miał okazję nawiązać wiele współprac ze znanymi artystami, m.in. Rivhardem Princem, Takashim Murakami, Yayoi Kusamą czy Kanye Westem.

W pracy Marc odnosił ogromny sukces, ale krótko po objęciu stanowiska wpadł w wir uzależnień. Alkohol, heroina i kokaina to była jego codzienność. Przez cały okres trwania w nałogu mógł liczyć na przyjaciół, którzy namówili go do szukania pomocy. Po uporaniu się z nałogami ponownie wpadł w wir pracy, wprowadzając na rynek linię ubrań dla domu mody Louis Vuitton, a także rozwijając swoją markę własną. W 2013 roku zakończył pracę dla domu mody Louis Vuitton.

 

Interesuje Cię temat włoskich projektantów mody? Przeczytaj wpis o królu włoskiej elegancji: Giorgio Armani.

 

Marc Jacobs - marka własna

W 2020 roku Jacobs wypuścił poliseksualną linię skierowaną do młodszych odbiorców - linia Heaven. 

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl