3 światowe stolice mody - Od czego się zaczęło?
3 światowe stolice mody - Od czego się zaczęło?

Miasto, które ma niepodważalny wpływ na branżę modową na całym świecie, dyktuje najnowsze trendy i organizuje największe pokazy mody - to właśnie określenie stolicy mody. Modą interesuje się cały świat, dlaczego więc tylko niektóre miasta nazywane są stolicami mody? Przeczytaj i dowiedz, które światowe stolice przykuwają najwięcej uwagi mediów.

 

Czym określa się stolicę mody?

Stolica mody jest miastem, które posiada istotny wpływ na międzynarodowe trendy w modzie oraz jest jednym z kluczowych ośrodków przemysłu modowego. W danym mieście odbywa się znacząca liczba pokazów mody oraz targów związanych z modą, a także prowadzona jest liczna produkcja, sprzedaż i projektowanie wyrobów odzieżowych. Stolica mody posiada także duże dziedzictwo kulturowe i jest siedzibą najwiekszych luksusowych marek. To miejsce, w którym rodzą się innowacje. 

 

Najważniejsze stolice mody to:

  • Mediolan
  • Paryż 
  • Nowy Jork

 

Dlaczego Mediolan jest stolicą mody?

Wszyscy, którzy chcą kupić perełkę od znanego projektanta, jadą prosto do Mediolanu. Miasto jest nie tylko miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów, chcących zobaczyć słynną katedrę czy teatr operowy, ale również kupić projekty od słynnych kreatorów mody w ich własnych butikach. Z tym miastem związani są najwięksi projektanci mody - Versace, Gucci, Prada.

Historia mody w Mediolanie sięga lat 70tych XX wieku. Zauważono, że miasto posiada dużą ilość zakładów tekstylnych co może w ogromnym stopniu wpłynąć na projektowanie luksusowej odzieży. 

Pierwszy pokaz mody w Mediolanie odbył się w w 1972 roku. Pokaz składał się z masowo produkowanej odzieży, bez żadnych wcześniejszych przymiarek. Tygodnie mody zostały zainicjowane poprzez "Milano Collezioni", zorganizowane w 1978 roku. Mediolan od początku był znany z widowiskowych, wyrafinowanych pokazów mody i nowatorskiej technologii w zakresie produkcji odzieży. 

 

Więcej na temat tygodnia mody przeczytasz tutaj: Fashion week - tydzień mody

 

Styl na ulicach Mediolanu – czyli jak ubierają się włoszki

 

Dlaczego Paryż jest nazywany miastem mody?

Od wielu lat Paryż pozostaje w czołówce światowych stolic mody. Już nawet w latach przedwojennych przyglądano się uważnie Francji po obu stronach Atlantyku, aby poznać i przenieść najnowsze trendy w urodzie oraz modzie na inny kontynent.

Historia Paryża jako stolicy mody zaczyna się w okolicach XVI wieku.  

Paryż słynie z czołówki modowych projektantów: Christian Dior, Yves Saint Laurent, Coco Chanel, Cristóbal Balenciaga, Louis Vuitton, Hermès czy Pierre Cardin. 

Co sezon, oczy wszystkich zwrócone są na stolicę Francji, ponieważ odbywa się tam jedno z kluczowych wydarzeń w świecie mody, a mianowicie - Paris Fashion Week. Podczas tej imprezy prezentowane są najnowsze kolekcje sezonowe francuskich, jak i międzynarodowych projektantów. Prawdziwym zaszczytem jest uczestniczyć, a jaszcze większym brać w nim udział jako początkujący projektant. 

 

Dowiedz się jaki styl panuje na ulicach Paryża czytając artykuł: Czy paryżanki faktycznie chodzą w berecie? – czyli charakterystyczne cechy mody francuskiej

 

Dlaczego Nowy Jork stał się stolicą mody?

Moda amerykańska od lat 40tych buduje swoją pozycję, poza paryskim obiegiem. Za sprawą projektantki Claire McCardell, rozwój mody sportowej i casualowej sprawił, że odzież tworzona w USA stała się niezależnym konceptem, inspirującym amerykańskich obywateli. OD tamtej pory przestali ślepo podążać za paryskim szykiem. 

Ogromne miasto, wypełnione kreatywnymi, unikatowymi jednostkami stało się właściwym miejscem do rozwoju branży modowej. 

 

Z Nowym Jorkiem związani są tacy projektanci jak: Max Mara, Anna Sui, Ralph Lauren, Kate Spade, Calvin Klein, Marc Jacobs, Donna Karan New York, Vera Wang, Tiffany&Co, Alexander Wang, Michael Kors czy Jason Wu. 

W Nowym Jorku co sezon odbywa się New York Fashion Week, gdzie swoje projekty prezentują nie tylko znani, amerykańscy designerzy, ale również światowej sławy projektanci z Europy. 

 

Sprawdź koniecznie: Nowojorski styl w pigułce – czyli jak ubierają się kobiety w Nowym Jorku

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Sprawdź nas również na instagramie https://www.instagram.com/lakardi.pl/

I TikToku https://www.tiktok.com/@lakardi.pl/

Codziennie wrzucamy filmiki oraz zdjęcia związane z LAKARDI, informujemy o dostawach, konkursach i promocjach! Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl