
Szukając oryginalnych i niepowtarzalnych ciuchów zdecydowanie warto zajrzeć do sklepów z odzieżą używaną. Można tam znaleźć perełki za naprawdę małe pieniądze. Jeśli zależy Ci na modzie i chcesz być zauważany/a na ulicy musisz koniecznie odwiedzić lumpeks. Przeczytaj i dowiedz się jakie zalety i wady posiadają sklepy z używanymi ubraniami.
W ostatnim czasie kupowanie używanych ubrań stało się bardzo częstym zjawiskiem. Nie tylko ze względu na powracającą modę, ale także na ekologiczne rozwiązanie i bardziej ekonomiczny sposób zaopatrywania się w “nowe” ubrania.
Chyba większość z nas pamięta czasy kiedy kupowanie używanych ubrań wiązało się z niemałym wyzwaniem. Trzeba było mieć oczy dookoła głowy, aby przypadkiem nikt znajomy nie zauważył naszego wejścia do second handu, a tym bardziej - wyjścia z niego z reklamówką! Dla wielu osób, szczególnie młodych był to obciach, ponieważ kupowanie ubrań na wagę kojarzone było z biedą.
Teraz na szczęście noszenie używanych ciuchów nie jest już wstydem. W dzisiejszych czasach większość kobiet ceni sobie oryginalny styl, a wyjątkowe i zazwyczaj niepowtarzalne ubrania można kupić jedynie w lumpeksach.
Zalety kupowania w lumpeksach:
Jakość ubrań
Sieciówkowa odzież nie zawsze, ale bardzo, bardzo często zużywa się szybciej czy to przez pranie, czy zwykłe noszenie. Kupując używaną rzecz widzi się jaki jest jej stan po tak długim czasie (ktoś ją już nosił i jakiś czas minął zanim trafiła do sklepu), więc można łatwo określić czy materiał przetrwa kolejne kilka lat, czy też nie. Nawiązując do jakości ubrań i cen z tym związanych, zdecydowanie lepszym pomysłem jest zaopatrywanie się w ubrania z second handów. Można znaleźć tam perełki z super składem za naprawdę niewielkie pieniądze!
Częste promocje
Kto nigdy nie słyszał o “Wtorek - wszystko za 2zł?”, albo “Czwartek 50% taniej”? Dzięki takim promocjom można kupić dużo ubrań za bardzo małe pieniądze.
Niepowtarzalność i oryginalność
W sklepach z odzieżą używaną można znaleźć masę ciuchów w różnym stylu, z różnych okresów, a także przeróżne marki, nawet od znanych projektantów. Lumpeksy są rajem dla osób, które chcą być zauważane ze względu na swój indywidualny styl i niepowtarzalność ubioru.
Wady kupowania w lumpeksach:
Pochłaniacze czasu
Warto zaznaczyć, że szperanie w sklepach z odzieżą używaną zajmuje naprawdę dużo czasu. Spowodowane jest to tym, że ubrań jest mnóstwo, często są powieszone bardzo ciasno, przez co, żeby przyjrzeć się ubraniom trzeba zdejmować każdy wieszak. Ubrania leżące luźno w wielkich skrzyniach także stanowią niemałe wyzwanie. Trzeba mieć dużo wolnego czasu i masę cierpliwości, aby zdołać obejrzeć wszystko.
Problem ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru
Przymierzając z pozoru idealną bluzkę można niemiło się zaskoczyć. Ubrania w lumpeksach zazwyczaj są w pojedynczych sztukach i niestety nie zawsze jest to pasujący rozmiar.
Uszkodzone ubrania
Nie wszystkie używane ubrania są uszkodzone, czy brudne ale niestety i takie się zdarzają. Trzeba wziąć pod uwagę możliwość naprawy lub odeprania zabrudzeń.
Jednak, żeby kupić nowe ubrania trzeba mieć na nie miejsce! Przeczytaj Proste triki na utrzymanie porządku i ciesz się przejrzystością swojej szafy!
Mimo, że kupowanie używanych ubrań nie jest już czymś wstydliwym to wiele osób lubi pójść do galerii i kupić coś co leży na nich idealnie (ze względu na możliwość wybrania rozmiaru, czy ulubionego koloru). Widok równo ułożonych T-shirtów, sukienek powieszonych na wieszakach według kolorów, pięknie poukładanych jeansów na półkach, które sięgają aż do sufitu - to coś bardzo przyjemnego dla oka. Czyste i pachnące przymierzalnie zachęcają, żeby z nich skorzystać, chociażby tylko po to, aby zrobić w nich zdjecie. W lumpeksach rzadko można spotkać taki widok, dlatego nie wszystkim to pasuje.
Ekologiczne powstawanie ubrań
Dodatkowo warto wspomnieć o modzie ekologicznej, gdzie termin ten używany jest do opisania wykorzystania zrównoważonych materiałów i praktyk w produkcji odzieży. Koncentruje się na zmniejszeniu wpływu mody na środowisko poprzez stosowanie materiałów odnawialnych i nadających się do recyklingu, barwników o niskim wpływie na środowisko i etycznych praktyk pracy.
Ekologiczna moda staje się coraz bardziej popularna, ponieważ stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę dla tradycyjnej produkcji modowej. Ta zmiana w kierunku przyjaznych dla środowiska technik produkcji doprowadziła do innowacji w zrównoważonych technologiach tkanin, takich jak bawełna organiczna, konopie, juta, bambus i inne włókna roślinne. Ponadto projektanci eko-mody podejmują kroki w celu zmniejszenia marnotrawstwa wody poprzez wykorzystanie procesów barwienia.
Ta zmiana w kierunku zrównoważonej mody jest korzystna nie tylko dla środowiska, ale także dla konsumentów poszukujących etycznie produkowanej odzieży, która wytrzyma dłużej niż produkty z szybkiej mody.