Yves Saint Laurent - nieśmiały, ale odważny
Yves Saint Laurent - nieśmiały, ale odważny

fot. www.ekskluzywnymenel.pl

 

Został zwolniony z domu mody "Dior" i założył własną markę. Kim był Yves Saint Laurent i jak zaczęła się jego kariera? Przeczytaj i dowiedz się więcej o nieśmiałym geniuszu mody.

 

Dzieciństwo przyszłego projektanta mody

Yves Saint Laurent, a właściwie Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent urodził się 1 sierpnia 1936 w Oranie. Od najmłodszych lat był bardzo zainteresowany modą, co nie podobało się jego rówieśnikom. Przez swoje nietypowe, „dziewczęce” zainteresowania był wyśmiewany, poniżany w szkole i czasami nawet bity, zanim jeszcze wszyscy poznali jego orientację. Nie poddał się, jego przyszłość związana z modą była dla niego najważniejsza, a plany jakie z nią wiązał dawały mu ogrom motywacji. W wyobraźni prowadził własny dom mody. W dzieciństwie uwielbiał wycinać postaci z podkradannych matce żurnali, a następnie ubierać je w sukienki, które sam tworzył z papieru i ścinków materiałów.

Gdy był trochę starszy zaczął tworzyć bardzo dojrzałe jak na swój wiek szkice, a później nawet szyć suknie dla swoich młodszych sióstr i mamy. Wszystko co robił, robił po to, aby jak najszybciej wyjechać do Paryża - stolicy mody. Wiedział, że tam będzie mógł być sobą.

 

Upragniony wyjazd do Paryża

W wielki 17 lat wyjechał do Paryża, aby pokazać światu swoje rysunki. Wziął udział w konkursie na projekt sukni koktajlowej, który wygrał. Jego prace zostały szybko dostrzeżone, ale pojawiła się konkurencja. Karl Lagerfeld był jego największym rywalem. Na przemian wygrywali konkursy i dostawali nagrody.

 

Praca u Cristiana Diora

Dzięki redaktorowi naczelnemu „Vogue’a, Yves poznał Cristiana Diora, który zatrudnił go u siebie. Przez rok nastolatek jedynie dekorował butik i projektował akcesoria. Po czasie pozwolono mu przedstawić swoje pomysły w jednej z kolekcji. Z każdym kolejnym sezonem, coraz więcej szkiców młodego projektanta było akceptowanych przez Diora.

Przeczytaj więcej na temat słynnego projektanta tutaj: Christian Dior - Skromny, niepozorny geniusz

 

Przełom w karierze

W 1957 roku Christian Dior spotkał się z matką Saint Laurenta, aby przedstawić jej pomysł zastąpienia go na stanowisku przez jej syna. Kobieta była bardzo zdziwiona ponieważ projektant miał dopiero 52 lata, lecz Dior najwidoczniej przeczuwał swoje odejście, gdyż tego samego roku zmarł na zawał serca. Po śmierci wielkiego projektanta mody, w wieku zaledwie 21 lat Saint Laurent przejął stery legendarnego domu mody i zajął stanowisko głównego projektanta i dyrektora artystycznego. Od tego czasu jego zadanie było niezwykle trudne. Poprzednik ustawił poprzeczkę bardzo wysoko, ale nie tylko to było dla młodego projektanta wyzwaniem. Dom mody, którym teraz zarządzał był w finansowych tarapatach, a nawet można powiedzieć, że na skraju bankructwa. Yves zaczynajac nowa prace był równie szczęśliwy, co przerażony.

Pierwsza kolekcja stworzona przez Laurenta przyniosła wielki sukces, spotkała się z przychylną reakcją nie tylko klientek, ale również krytyków. O domu mody zrobiło się tak samo głośno jak wtedy, gdy Dior zaprezentował swój "New Look". Kolejne kolekcje także cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młody projektant po czasie stwierdził, że tworzenie mody w stylu zmarłego mistrza już mu nie wystarcza. Niestety kolekcje, które zaczął tworzyć Laurent były dla konserwatywnych klientek zbyt odważne. 

 

Problemy zdrowotne 

W 1960 roku Yves Saint Laurent został powołany do służby w armii francuskiej podczas wojny o niepodległość Algierii. Z powodu swojej orientacji i wielkiej wrażliwości był bardzo źle traktowany przez współtowarzyszy. Laurent bardzo źle przechodził poniżanie i przemoc, w skutek czego trafił do szpitala, gdzie dowiedział się, że został zwolniony z Diora. Wydarzenie te bardzo pogorszyło jego stan zdrowia. Podawano mu duże dawki środków psychoaktywnych i uspokajających, a nawet został poddany terapii elektrowstrząsowej. Od tamtej pory zaczęły się jego problemy z nadużywaniem narkotyków i zaburzenia psychiczne. 

 

Rozpoczęcie nowego życia 

Dzięki wsparciu swojego partnera Yves Saint Laurent stanął na nogi, wygrał proces z Diorem o przedterminowe zerwanie umowy i zaczął tworzyć kreacje pod swoim nazwiskiem. W 1962 roku odbył się pierwszy pokaz kolekcji couture pod nazwiskiem Saint Laurenta. Reakcja dziennikarzy była mieszana. Wkrótce, kolejne projekty zaczęły przynosić sukcesy. Klientki twierdziły, że kolekcje Laurenta są połączeniem elegancji z wygodą, idealnie nadają się na codzienne wyjścia. Projektant tworzył stroje dla kobiet niezależnych, które chciały być piękne ale wolne. 

 

"Żałuję, że nie wynalazłem dżinsów. Są najbardziej spektakularne, praktyczne i nonszalanckie. Mają skromność, ekspresję, seksapil i prostotę – wszystko czego szukam w swoich projektach". 

- Yves Saint Laurent

 

W latach 70. uchodził za najwybitniejszego projektanta na świecie. W 1983 roku został uznany pierwszym, żyjącym projektantem mody, uhonorowanym indywidualną wystawą w Metropolitan Museum od Art. 

 

Yves Saint Laurent - śmierć nieśmiałego geniusza

Projektant zmarł 1 czerwca 2008 roku, w swoim domu w Paryżu, w wieku 71 lat. 

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Sprawdź nas również na instagramie https://www.instagram.com/lakardi.pl/

I TikToku https://www.tiktok.com/@lakardi.pl/

Codziennie wrzucamy filmiki oraz zdjęcia związane z LAKARDI, informujemy o dostawach, konkursach i promocjach! Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl