Christian Dior - Skromny, niepozorny geniusz
Christian Dior - Skromny, niepozorny geniusz

edward miller / Getty Images

 

Ponad 60 lat minęło od śmierci Christiana Diora, a jego marka wciąż jest symbolem kobiecości i wielkiej elegancji. Genialny twórca i projektant, który zbudował imperium mody z butikami na całym świecie. Kim był Christian Dior? Przeczytaj i dowiedz się więcej o życiu wielkiego projektanta.

 

Kim byli rodzice Christiana Diora i jak wyglądało jego dzieciństwo?

Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 roku w nadmorskim miasteczku na wybrzeżu Normandii, o nazwie Granville. Ojciec Christiana prowadził przedsiębiorstwo chemiczne oraz inwestował w nieruchomości. Matka zajęta była przede wszystkim projektowaniem wielkich ogrodów dookoła ich willi. W dzieciństwie nigdy niczego mu nie brakowało, ale nie był przez rodziców zbytnio rozpieszczany. Odskocznią od sztywnego świata, w którym przebywali jego rodzice była jego babcia Martin. To dzięki niej Christian mógł rozwijać swoją wrażliwość na piękno i miłość do natury. Jako mały chłopiec zaczął już projektować swoje pierwsze stoję karnawałowe, ale nie tylko wymyślał kroje, potrafił swoje pomysły przelewać na papier.

Mimo przejawiania wielkich zdolności artystycznych rodzice Diora chcieli, aby syn został dyplomatą, dlatego wysłali go do prestiżowego Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Jednak Christian miał całkiem inne plany, zrezygnował i zaczął studiować na uczelni artystycznej. Ostatecznie w zamian za rezygnację Christiana ze studiów artystycznych ojciec pozwolił mu na naukę kompozycji muzycznych, z czego po czasie również zrezygnował.

 

Właściciel małej galerii

Zanim Christian stał się znanym projektantem, ojciec w 1928 roku kupił mu małą galerię sztuki, ale zabronił nazwania jej nazwiskiem rodowym. Galerię pod nazwą Jacques Bonjean prowadził ze swoim przyjacielem. Sprzedawali w niej prace m.in. Georgesa Braque’a, Pabla Picassa oraz Jeana Cocteau. Problemy rodzinnego biznesu spowodowały, że Christian musiał zamknąć galerię i zacząć sprzedawać znanym domom mody swoje projekty.

 

Kolekcja „New Look” i perfumy „Miss Dior”

Pierwsza kolekcja ubrań zaprezentowana przez Diora powstała w 1947 roku. „New Look” - określenie te nie było nazwą kolekcji, lecz wzięło się z recenzji magazynu Harper’s Bazaar. Projekty Diora były całkowitym przeciwieństwem sukienek o pudełkowym kroju. Jego kreacje bardzo podkreślały sylwetkę dzięki zastosowaniu gorsetów, wykorzystaniu podszyć na biodrach oraz halek. Spódnice stworzone przez Christiana były uszyte z koła, którego obwód wynosił 20 metrów. Powrót paryskiego szyku i kobiecości nadały również kapelusze.

Perfumy „Miss Dior” zadedykował swojej młodszej siostrze. Wyczuwalny na początku zapach był dosyć ostry, ziołowy, z delikatną nutą dębowego mchu. Jednak po chwili zmieniał się w przepiękny kwiatowo-pudrowy zapach otulający ciało.

Specjalny pokaz kolekcji „New Look” na brytyjskim dworze

Zaproszenie brytyjskiej rodziny królewskiej było dla Diora niemałym sukcesem. Urzędujący wówczas król Jerzy V niestety zabronił księżniczkom Elżbiecie oraz Małgorzacie noszenia sukni stworzonych przez Diora ze względu na zbyt wystawny i bagaty krój.

 

Czy Christian Dior wierzył w przesady?

Dior był niezwykle przesadną osobą, a cecha ta wraz z wiekiem pogłębiała się coraz bardziej. Każdy przygotowany pokaz konsultował z tarocistką i zawsze co najmniej jedna modelka biorąca w nim udział musiała nieść jego ulubione kwiaty - konwalie.

 

„Zaraz po kobietach, kwiaty są najwspanialszą rzeczą jaką Bóg dał światu”

- Christian Dior

 

We wszystkich pokazach musiał znajdować się również płaszcz Grandville, którego nazwa pochodzi od miejscowości, w której się urodził.

 

Kim był Yves Saint Laurent dla Christiana Diora?

W 1955 roku, w bardzo młodym wieku bo zaledwie 19 lat, Yves Saint Laurent został asystentem Diora. Bardzo szybko odnalazł się w atelier i pokazał swój wielki talent.

 

Akcesoria projektowane przez Christiana Diora

Poza wspaniałymi projektami ubrań, rownolegle z kolekcjami wypuszczał akcesoria sygnowane jego marką. Był wtedy pierwszym projektantem, który dołączał akcesoria do swoich kolekcji i przez to spotykał się z dużą krytyką ze względu na obniżanie wartości i psucie branży haute couture.

 

Wielka sława i smierć projektanta - jak zmarł Christian Dior?

Przyczyna śmierci nigdy nie została poznana. Niektóre źródła podają, że zmarł na atak serca podczas gry w karty, a inne mówią, że zadławił się ością. Jego sława trwała bardzo krótko, zaledwie 10 lat. Po jego śmierci Yves Saint Laurent został dyrektorem artystycznym domu mody Dior.

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Sprawdź nas również na instagramie https://www.instagram.com/lakardi.pl/

I TikToku https://www.tiktok.com/@lakardi.pl/

Codziennie wrzucamy filmiki oraz zdjęcia związane z LAKARDI, informujemy o dostawach, konkursach i promocjach! Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl