Alexander McQueen - Czyli „różowa owca w rodzinie”
Alexander McQueen - Czyli „różowa owca w rodzinie”

FOT. PHOTO BY MIKE MARSLAND/WIREIMAGE

 

Jeden z najważniejszych kreatorów mody, szalony buntownik, człowiek, który zmienił historię. Kim był Alexander McQueen? Dlaczego nazywany był artystą? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi czytając poniższy artykuł.
 
 
Kim był Alexander McQueen?
 
Alexander McQueen urodził się w 1969 roku. Był najmłodszym członkiem rodziny. Jego ojciec pracował jako taksówkarz, a matka była nauczycielką. Od najmłodszych lat mówił o swoich planach na zostanie światowej sławy projektantem mody. Tworzył suknie dla swoich starszych sióstr - to była jego pasja. Uwielbiał szkicować, wykrajać materiały i szyć kreacje. Przyjaciele mówili, że z każdego skrawka materiału potrafił stworzyć strój niebanalny, wyjątkowy i zwracający uwagę każdego. Jego inspiracją było wszystko czym się otaczał.
 
W wieku 16 lat przerwał naukę w szkole i podjął się pracy w najsłynniejszch europejskich zakładach krawieckich w Londynie, a następnie w pracowni kostiumów. Uważał, że szkoła nie jest mu potrzebna do tego co będzie robił w przyszłości, czyli projektował ubrania.
 
 
Jaką uczelnie skończył Alexander McQueen?
 
Mimo braku matury ze względu na przerwanie nauki, dostał się na uczelnię St. Martin’s College of Art and Design. Jak to się stało, że bez ukończenia szkoły rozpoczął studia? Alexander po porzuceniu szkoły uczył się u najlepszych londyńskich krawców. Dzięki temu mógł pokazać imponujące portfolio, w którym znajdowały się stworzone przez niego projekty. Właśnie na tej uczelni posiadł wiedzę na temat dzieł kultury oraz klasyków mody. Studia kończą się obroną pracy i tak było również w przypadku Alexandra. Inspiracją do kolekcji dyplomowej był Kuba Rozpruwacz (pseudonim domniemanego seryjnego mordercy działającego w 1888 roku w Londynie). Praca dyplomowa, czyli kolekcja przygotowana przez McQueena skradła serca wykładowców. Od tamtego momentu zaczął tworzyć kreacje, które mogłyby służyć jako kostiumy dla aktorów najlepszych filmów grozy. Uwielbiał rzeczy dziwne, brzydkie i nietypowe, ale potrafił z nich stworzyć piękne dzieła - w końcu był nazywany artystą.
 
 
Gdzie pracował Alexander McQueen po skończeniu studiów?
 
Przez kilka lat był głównym projektantem w domu mody Givenchy. Dopiero z czasem pracując nadal dla Givenchy założył markę pod swoim własnym imieniem i nazwiskiem. Na pokazach mody Alexandra McQueena modelki w jego kreacjach poruszały się jak ptaki wprawiając ubrania w niezwykłe ruchy. Podczas pierwszego pokazu kreacji stworzonych przez McQueena, poznał on dziennikarkę i miłośniczkę mody Isabellę Blow. Kobiecie tak spodobała się kolekcja, że od razu wykupiła całą. Zafascynowana talentem jeszcze nieznanego projektanta Isabella zaprzyjaźniła się z nim. Od tamtej pory tworzyli parę najlepszych przyjaciół, rozumieli się bez słów, a jego prace stały się rozpoznawalne. Tamten moment był dla projektanta przełomowy ponieważ to właśnie Isabella wprowadziła go do świata słynnych projektantów.
 
Nie od razu kreacje McQueena zostały zaakceptowane przez krytyków mody. Uważali oni, że mocno przesadza w swoich projektach. Z czasem jednak stworzone przez niego buty i suknie zaczęły nosić gwiazdy kina i muzyki, którym spodobał się mroczny styl i nietuzinkowa wizja. Wkrótce jego talent docenili krytycy. Czterokrotnie otrzymał nagrodę Brytyjskiego Projektanta Mody Roku. Jego życie płynęło szalonym tempem. Projektował ubrania nie tylko do swoich kolekcji, ale również dla domu mody Givenchy.
 
 
Smutny koniec kariery
 
Alexander przez nadmiar obowiązków zaczął miewać stany depresyjne, które próbował odrzucać od siebie projektując kolejne stroje. Jednak po pewnym czasie nie mogąc samemu dać sobie rady z natłokiem myśli, zaczął brać narkotyki. Mimo coraz gorszej kondycji psychicznej tworzył niesamowite i jednocześnie przerażajace projekty. Jego pokazy stały się spektakularnym show, dzięki czemu przyciągały tłumy celebrytów. 
 
Jednak po pewnym czasie stan zdrowia Alexandra zaczął się pogarszać. Rodzina i przyjaciele zaczęli się coraz bardziej martwić o jego stan psychiczny. Po śmierci swojej przyjaciółki Issie, Alexander jeszcze bardziej się załamał. Nie mógł pogodzić się z jej śmiercią. Po jej pogrzebie stworzył kolekcję, którą nazwał "La Damę Bleue", która została oceniona jako jedna z najbardziej niezwykłych.
 
Ostatnią kolekcją, którą stworzył była "Plato's Atlantis", zaprezentował w niej buty na wysokim obcasie, jakich świat mody jeszcze nie widział.
 
 
Jak umarł Alexander McQueen?
 
Czara goryczy przelała się wraz ze śmiercią matki Alexandra. Nie mógł już znieść bólu, przygnębienia i otaczającej go pustki. Dzień przed pogrzebem swojej matki popełnił samobójstwo. 
 
 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Sprawdź nas również na instagramie https://www.instagram.com/lakardi.pl/

I TikToku https://www.tiktok.com/@lakardi.pl/

Codziennie wrzucamy filmiki oraz zdjęcia związane z LAKARDI, informujemy o dostawach, konkursach i promocjach! Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl