Coco Chanel - światowej sławy projektantka mody
Coco Chanel - światowej sławy projektantka mody

Coco Chanel - kreatorka kobiecej mody, uwolniła kobiety z ciasnych gorsetów, dzięki niej popularne stały się spodnie, a zapach który stworzyła był najsłynniejszym zapachem XX wieku. Kim była Coco Chanel? Przedstawiamy historię życia Gabrielle Bonheur Chanel.

 

Rozpoczynamy serie o światowej sławy projektantach mody!

 

Kim była Coco Chanel?

Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel. Urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we Francji. Jednak przez wiele lat podawała za rok swojego urodzenia 1993. Przyszła na świat jako nieślubne dziecko pary wędrownych kupców. W przyszłości, aby ukryć swoje pochodzenie zapłaciła braciom za zniknięcie z jej życia.

Wracając do dzieciństwa, Gabrielle spędziła je w klasztorze w centralnej Francji i być może dzięki temu została projektnatką. Gdyby nie ojciec, który po śmieci matki oddał małą Gabriellę wraz z siostrami do sierocińca może nigdy nie zostałby odkryty jej talent. To właśnie zakonnice prowadzące ośrodek nauczyły ją szyć. Szybko odkryły, że dziewczyna ma duży talent i wielkie ambicje. Swoje prace wykonywała z najwyższa starannością i precyzją. Siostry miały pewność, ze dzięki tej umiejętności Gabrielle będzie miała zapewniony godziwy zarobek w przyszłości. Nie pomyliły się.

 

Dlaczego Coco Chanel?

Jako młoda kobieta rozpoczęła pracę w sklepie i w kawiarni gdzie występowała jako śpiewaczka pod pseudonimem Coco. W 1910 roku będąc w Paryżu zaczęła tworzyć kapelusze. Jej znakiem firmowym była wyrafinowana prostota.

 

Pierwszy sklep i pierwsze projekty 

Dzięki pomocy finansowej swojego partnera, w 1913 roku otworzyła niewielki sklep odzieżowy w Deauville. Po jakimś czasie zaczęła mocno lansować odzież o charakterze sportowym jako strój do pracy. Trudności zaopatrzeniowe związane z wojną zmusiły Coco do zaprezentowania kolekcji wykonanej z miękkiego dżerseju (uważanego wtedy za materiał bieliźniany). W ciągu kilku lat, jej proste i wygodne stroje zyskały dużą popularność wśród bogatych i wpływowych kobiet, zmęczonych obowiązującym wówczas gorsetem. Po latach Coco opowiadała, że stroje te wymyśliła przypadkiem, wyłącznie dla wygody.

 

Dom mody Coco Chanel oraz perfumy znane do dziś

W 1919 roku w Paryżu założyła dom mody pod marką Chanel. Sukces był spektakularny! Zatrudniała ponad 2 tysiące osób, a jej firma została wyceniona już wtedy na miliony franków. Przyjaźniła się wówczas z artystami, jak również arystokracją. Klientki nie uważały jej tylko za krawcową, ale przede wszystkim za kreatorkę niepowtarzalnego stylu.

Sukces finansowy przyniosły jej w 1921 roku perfumy Chanel No. 5, które opracowała razem z Ernestem Beauxem. Perfumy stały się najlepiej sprzedającym się zapachem w historii XX wieku. Została pierwsza projektanką, która do swojej linii odzieżowej dodała także zapachy.

 

Wielki powrót Coco Chanel

Wraz z rozpoczęciem wojny w 1939 roku zamknęła swój butik. W 1953 roku w wieku siedemdziesięciu lat, Coco uznała, że chce nie tylko powrócić do świata mody, ale chce nim również wstrząsnąć! Obserwując najnowsze trendy stwierdziła, że jest to powrót do dawnych ograniczeń w ubiorze kobiet, które wcześniej starała się zwalczać. Wiedziała, że powrót będzie bardzo ciężki ponieważ miała świadomość, że została już przez wszystkich zapomniana. Jednak, aby spełnić swoje założenia musiała zacząć działać.

Pierwszym ruchem wykonanym przez Chanel było rozsianie plotek o jej powrocie i nie udzielanie wywiadów na ten temat. Chciała w ten sposób wzbudzić zainteresowanie owiane nutką tajemnicy i stać się tematem do rozmów.

W 1954 roku zaprezentowała pierwszy kostium składający się z żakietu nieposiadającego kołnierzyka oraz prostej spódnicy do kolan. Ściągnęła do salonu tłumy ludzi, ale niestety niemal natychmiast pojawiło się poczucie rozczarowania. Kreacje okazały się powtórką jej stylu z lat trzydziestych, z małymi dodatkami, a prasa nie zostawiła na niej suchej nitki uznając ubrania Chanel za passe.

Dla większości projektantów byłby to cios nie do udźwignięcia, ale nie dla niej. Już wcześniej wiedziała, że rynek, którym chce zawładnąć to Stany Zjednoczone. I udało się. Nowa linia odzieżowa wywołała sensację w Stanach, wiec niedługo potem swoją krytykę wycofali Francuzi.

Największym symbolem odzyskania władzy w świecie mody przez Chanel były publiczne wystąpienia w jej kostiumach samej Jacqueline Kennedy. Coco Chanel chciała, aby jej kreacje pokazywane były wszędzie. Stroje przez nią projektowane zdobyły ogromną popularność na całym świecie. 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Sprawdź nas również na instagramie https://www.instagram.com/lakardi.pl/

I TikToku https://www.tiktok.com/@lakardi.pl/

Codziennie wrzucamy filmiki oraz zdjęcia związane z LAKARDI, informujemy o dostawach, konkursach i promocjach! Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl