Szalony początek dwóch nogawek - czyli skąd się wzięły spodnie?
Szalony początek dwóch nogawek - czyli skąd się wzięły spodnie?

W dzisiejszych czasach spodnie są jednym z podstawowych elementów męskiej jak i damskiej garderoby, ale jak się domyślacie nie zawsze tak było. W tym artykule dowiesz się więcej na temat historii spodni. Zacznijmy więc od początku…

 

Dwie osobne nogawki, przyczepione do wyższych części stroju za pomocą troczków dały początek historii spodni. Jako pierwsze zaczęły je nosić koczownicze ludy, zamieszkujące azjatycką część świata. Nogawki znacząco ułatwiały jazdę konną ze względu na wygodę i brak powstających otarć skóry. Szybko zaczęły je nosić również inne plemiona. Starożytni rzymianie natomiast uważali, że ten rodzaj garderoby przypisany jest jedynie barbarzyńcom. 

Faktem jest, że spodnie aż do połowy XIX wieku zarezerwowane były wyłącznie mężczyznom. Kobiety, które nosiły tę część ubioru uważane były za rewolucjonistki. 

 

Ciekawostką jest kwestia noszenia spodni przez paryżanki. Pod koniec XVIII wieku podczas Rewolucji Francuskiej został wprowadzony zakaz noszenia spodni przez kobiety. Dopiero od 2013 roku, po ponad 200 latach kobiety we Francji mogą legalnie nosić spodnie.

 

Skąd zatem pochodzi dżins? - czyli najpopularniejszy materiał spodni

Tkanina nazywana dżinsem lub denimem wzięła swój początek w XVII wieku. Miasto, w którym pierwszy raz wyprodukowano tę tkaninę była Genua. Z języka francuskiego Gênes bardzo w wymowie przypomina słowo jeans. Niewiele później bardzo podobny materiał powstał w Nimes. Materiał ten w Europie nazywany był “materiał de Nimes”, czyli “materiał z Nimes”. Stąd wzięła się nazwa denim. 

 

Jeans a denim? - Czym różniły się oba materiały?

Przez pewien czas dżins powstały w Genui uznawany był za materiał gorszej jakości. Używany był do produkowania roboczej odzieży. Denim był w tamtym czasie jakościowo lepszym materiałem. Z upływem lat oba materiały stały się bliźniacze, a teraz nazwy denim i dżins używa się wymiennie. 

 

Skąd wzięły się dżinsy?

Należy wspomnieć o gorączce złota w Stanach Zjednoczonych ponieważ to od niej wszystko się zaczęło… W połowie XIX wieku poszukiwacze złota nie mogli pozwolić sobie na noszenie odzieży niewytrzymałej oraz nieodpornej na przetracia i rozerwania. Wtedy właśnie biznesem Levi Strauss w samym środku kalifornijskiej gorączki złota wpadł na pomysł otwarcia firmy tekstylnej i produkowania spodni, które będą bardzo trwałe oraz nie do zdarcia. Wypróbował różne tkaniny ale każda z nich wcześniej czy później nie spełniła swojej roli. Aż w końcu trafił na dżins. Levi wraz ze swoim wspólnikiem, krawcem Jacobem Davisem zastosowali wzmocnienia nitami miedzianymi i połączyli je z mocnym dżinsem. Dodatkowo spodnie te były wzmocnione szwami w newralgicznych miejscach takich jak kieszenie czy okolice rozporka. Spodnie posiadały również metalowe napy, aby uniemożliwić ich rozerwanie. 

 

Dżinsy damskie, dżinsy męskie - kto pierwszy nosił spodnie dżinsowe?

W Hollywood w latach 30. aktorzy wcielający się w role kowbojów nakładali na siebie spodnie wykonane z dżinsu. Wszyscy mężczyźni oglądający westerny chcieli wyglądać jak oni. Zresztą nie tylko oni, mimo, iż uważano, że ten rodzaj odzieży jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn, wraz ze wzrostem popularności producenci spodni zaczęli wkraczać w obszar mody damskiej. Trzeba wziąć pod uwagę, że możliwe jest iż spodnie dżinsowe nie stałyby się tak popularne gdyby nie westerny. 

W 1930 r. dobrze nam teraz znany magazyn Vogue wydał reklamę, w której brały udział dwie kobiety w bardzo przylegających dżinsach. Sesja została nazwana “Western Chic”. 

 

Coraz to nowe kroje spodni dżinsowych

Panujące od lat 60. różne modele spodni były symbolem subkultur szczególnie młodych ludzi. Punkowcy nosili wąskie, obcisłe rurki, a skinheadzi woleli spodnie z prostymi nogawkami. W latach 70. klasyczne modele dżinsów zaczęli nosić przedstawiciele klas średnich w USA oraz w Europie. Lata 90. również są uznawane za ważny moment w historii dżinsów za sprawą mody na tzw. baggy jeans, czyli workowate, bardzo szerokie spodnie z opuszczonym krokiem. 

 

Spodnie dzisiaj

Trudno byłoby w dzisiejszych czasach wymieniać kto chodzi w dżinsach, ponieważ mało jest raczej osób, które w swojej garderobie nie posiadają spodni z tego materiału. Faktem jest jednak, że od niedawna modne stały się także spodnie wełniane, dresy czy chinosy. Jednak te rodzaje spodni nie dorównują dżinsom. 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów spodni to koniecznie przeczytaj artykuł: Bojówki, cygaretki, dzwony i kuloty… - Czyli jakie rodzaje spodni wyróżniamy?. Opisujemy w nim czym są np. joggery, bojówki, czy alladynki. Większość z wyróżnionych w tym poście spodni posiadamy w sklepie. Sprawdź: Lakardi spodnie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl