Z klamrą czy z poprzeczką?- Czyli rodzaje wieszaków do ubrań
Z klamrą czy z poprzeczką?- Czyli rodzaje wieszaków do ubrań

Co się stanie jak powieszę delikatną bluzkę na plastikowym wieszaku? – czyli dlaczego powinnyśmy mieć w szafie kilka rodzajów wieszaków.

 

Często gdy kupujemy nową szafę czy chcemy wyposażyć naszą garderobę wybieramy po prostu komplet wieszaków, bo po co kupować je pojedynczo? Otóż jest bardzo ważny powód, dla którego nasze ubrania powinny wisieć na różnych wieszakach. Nie bez powodu jeden jest materiałowy czy plastikowy a inny drewniany, jeden wspomagany poprzeczką, a kolejny bez niej. Kupując ubrania chcemy aby służyły nam jak najdłużej i aby były utrzymane w jak najlepszym stanie należy zadbać o ich prawidłowe przechowywanie. Jak? Otóż wystarczy nam znajomość kilku rodzajów wieszaków aby naszym ubraniom nie groziły rozciągnięcia, odkształcenia i zagniecenia

Jeden wieszak do sukienek, inny do spodni, a kolejny do koszul… Jak je rozpoznać i czy na pewno nie możemy mieć jednego rodzaju wieszaka do wszystkiego? Już spieszę z odpowiedzią, nie jest to skomplikowane a mo przedłużyć życie naszym ubraniom. Możemy wyróżnić 4 główne rodzaje wieszaków, które w zupełności nam wystarczą do prawidłowego przechowywania ubrań.

  Klasyczny, najbardziej nam znany wieszak i chyba nie będzie wielkim ryzykiem stwierdzenie, że każda z nas ma go w swojej szafie. Często posiada specjalne wgłębienia, na których idealnie zatrzymują się np. ramiączka od bluzki, dzięki czemu mamy pewność, że nie zsunie nam się z wieszaka. Trzeba mieć na uwadze, że występują różne rozmiary tego modelu. Ubrania powinny wisieć na nim swobodnie, dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na długość „ramion” wieszaka. Drewno pojawia się w różnych kolorach, więc jeżeli zwracasz uwagę na najmniejsze szczegóły wyglądu Twojej szafy, bez problemu dobierzesz kolor, który idealnie wpasuje się w Twoją wizję.  No dobrze… ale co powinno wisieć na takim właśnie wieszaku?

 • Koszule
 • Bluzki
 • Sukienki

 

 

Wieszak materiałowy, w naszym przypadku świetnie sprawdza się ten welurowy, jest idealny do sukienek i delikatnych bluzek. Jego specjalna powierzchnia zabezpiecza ubrania przed zsuwaniem się oraz dba o lekkie materiały. Trzeba mieć na uwadze, że ten rodzaj wieszaka jest dużo bardziej delikatny niż np. ten drewniany. Łatwo się wygina pod większym ciężarem, dlatego nie jest dobrym pomysłem wieszanie na nim więcej niż jednego ubrania. Jest też dość elastyczny więc często nawet jedna sukienka może być zbyt ciężka do utrzymania. Podsumowując, ten rodzaj wieszaka najlepiej sprawdza się przy

 • Letnich sukienkach
 • Delikatnych bluzkach
 • Zwiewnych koszulach

 

 

Kolejnym wieszakiem, który powinien pojawić się u nas, jest ten o szerokim profilu. Wszystkie ciężkie ubrania, które mamy w swojej szafie czy garderobie powinny zawisnąć właśnie na nim. Z racji tego, że jego zadaniem jest utrzymanie tych więcej ważących ubrań, należy wybrać wieszak dodatkowo wspomagany poprzeczką, wtedy mamy pewność, że udźwignie ciężar naszej kurtki czy płaszcza. Poprzeczka często pomocna jest w momencie kiedy mamy mało miejsca w szafie. Wtedy bez problemu na „ramionach” wieszaka możemy powiesić górną część naszej garderoby a na poprzeczce możemy zawiesić spodnie. Co wieszamy na wieszaku o szerokim profilu?:

 • Kurtki
 • Płaszcze
 • Marynarki
 • Żakiety
 • Spodnie w przypadku gdy wieszak ma poprzeczkę
 • Wszystkie ubrania, które są za ciężkie dla pozostałych wieszaków

 

Jako ostatni- wieszak klamrowy. Specjalne żabki na nim zamontowane służą do podtrzymania spodni i spódnic. Warto sprawdzić czy zacisk w środku jest wyposażony w specjalną wkładkę, która chroni materiał przed uszkodzeniem. Kiedy wieszak nie posiada wkładki może powodować przetarcie naszych ubrań, a przecież jednym z jego zadań jest ochrona przed za szybkim zniszczeniem. Wieszak ten zazwyczaj występuje w formie plastikowej, bez zaokrągleń na końcach, dlatego ważnym jest to aby nie wieszać na nim górnych części naszej garderoby. Co powiesić na wieszaku klamrowym?:

 • Spodnie
 • Spódnice

 

I to by było na tyle, oczywiście rodzajów wieszaków jest dużo więcej tak jak i materiałów, z których są one wykonane ale główne rodzaje już znasz także czas zacząć porządki w szafie. Pamiętaj, warto znać przeznaczenie wieszaków bo to sprawia, że ubrania prasujemy tylko raz!  A kto z nas lubi prasować?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl