5 faktów o lnianych ubraniach - Wszystko co musisz wiedzieć na temat lnu
5 faktów o lnianych ubraniach - Wszystko na temat lnu

Żaden materiał nie potrafi zapewnić takiej przewiewności i komfortu jak len. Dlaczego len jest idealnym materiałem na lato? Czy len to dobry materiał? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj 5 najważniejszych faktów na temat lnu.  

 

1. Proces powstawania lnianej tkaniny

Tkanina, o której mowa powstaje z łyka rośliny lnu, które stanowi całą długość łodygi. Len rośnie do wysokości od 30 do 70 cm. Roślinę tę wyrywa się z korzeniami, aby nie tracić włókna. Kolejnym krokiem jest usunięcie nasion, a łodygi zostają poddane namaczaniu, dzięki czemu łyko oddziela się od reszty rośliny. 

Wysuszenie i oczyszczenie powoduje powstanie wiązki włókien od 45 do 90 cm długości. Wiązki segregowane są pod względem długości i grubości, a następnie wyczesywane. Tak przygotowane włókna lnu poddawane są dalszemu etapowi - przędzeniu. 

Z otrzymanej przędzy tkana jest tkanina, nazywana jedną z najbardziej ekologicznych, naturalnych tkanin. 

Len jest w pełni biodegradalny. Roślina lodu jest wykorzystywana w całości, nic się nie marnuje. 

 

2. Z nasion lnu produkowany jest olej lniany, siemię lniane, papier, a także płyty paździerzowe

Olej lniany tłoczony na zimno wykorzystuje się do celów leczniczych, kosmetycznych i kulinarnych. Olej lniany tłoczony na gorąco stosowany jest w przemyśle, np. do produkcji lakierów, farb oraz żywic. 

Olej lniany to źródło kwasów omegą-3, które są niezbędne dla zdrowia.Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omegą-3 utrzymują przewodnictwo nerwowe oraz mają działanie przeciwzapalne, a także antyneurodegeneracyjne i antydepresyjne. Stosowanie oleju lniane do spożycia chroni przed astmą, cukrzycą, udarami, chorobami niedokrwiennymi serca, nowotworami, zaburzeniami psychicznymi i reumatoidalnym zapaleniem stawów. 

Nasiona lnu znane jako siemię lniane wykorzystywane są w lecznictwie oraz do celów kulinarnych. Działa przeciwnowotworowa, przeciwzapalnie oraz przeciwmiażdżycowo. Pomaga w refluksie żołądkowym, chroni śluzówkę oraz łagodzi uczucie przeczenia w przełyku. 

Z odpadów roszarniczych tworzy się wysokiej jakości papier, a ze zdrewniałej części łodygi produkowane są płyty paździerzowe.  

 

3. Len - idealny na upały

Dzięki higroskopijnym właściwościom, świetnie pochłania wodę oraz wilgoć. Skóra otulona lnem jest zawsze sucha i świeża. Dodatkowym atutem lnu są ligniny, wchodzące w skład włókien, które są naturalnym pochłaniaczem promieni UV. 

Nie zaleca się nosić lnianych ubrań jesienią oraz zimą, ponieważ otwarty, luźny splot tkaniny sprawia, że nawet przy wyższej gramaturze lniane ubrania nie ogrzeją ciała w chłodne dni. 

Przeczytaj z jakich tkanin nosić ubrania zimą: 4 rodzaje materiałów idealnych na każdą porę roku - Przyjrzyj się bliżej

 

 

4. Pranie lnianych ubrań

Lniane ubrania najlepiej prać w pralce z inną odzieżą, w podobnych kolorach. Najlepszym wyborem programu do prania jest ten do prania tkanin delikatnych. Ze względu na delikatną strukturę, nie należy stosować wybielaczy. Płyny zmiękczające tkaniny również nie są polecane, ponieważ mogą one powlekać włókna lnu i zmniejszyć jego cenne i naturalne właściwości. 

Optymalna temperatura prania lnianych tkanin to 30 stopni. Zbyt wysoka temperatura może spowodować skurczenie ubrań. Pranie garniturów oraz lnianych płaszczy nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na możliwość odkształcenia i zmianę formy tkaniny. Takie ubrania należy prać w specjalnie przeznaczonej do tego pralni. 

Z każdym kolejnym praniem, lniane ubrania stają się coraz bardziej miękkie. 

 

5. Moda na len

Len jest zawsze w modzie, ponieważ moda na wysoką jakość materiałów nigdy nie przemija. Odzież lniana każdego lata to must have każdej osoby, chcącej czuć się swobodnie, wygodnie, a przede wszystkim zdrowo i modnie. 

 

Przykłady lnianych ubrań oraz z dodatkiem lnu w naszym sklepie:

 

____________________________________________________________________________________________ 

 

Sprawdź nas również na instagramie https://www.instagram.com/lakardi.pl/

I TikToku https://www.tiktok.com/@lakardi.pl/

Codziennie wrzucamy filmiki oraz zdjęcia związane z LAKARDI, informujemy o dostawach, konkursach i promocjach! Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl